Donald Peter Macdonald

Born: 3 August 1886

Died: 3 November 1962

Presbyterian Minister at Scots Kirk, Mosman from 1915.  After enlistment, he left Australia in August 1917 and returned in February 1919 to resume his ministry.

He resigned his position with Scots Kirk in 1941 before he successfully sought election as Member for Mosman in the NSW Legislative Assembly.  He remained the local member until defeated in 1947.  [JSB]

Ranks
Birth record
Death record
Address
Relationships
Organisation
Main sources
Commemorations